Ako spočítať náklady na WordPress stránku vyrobenú svojimi rukami?

Tento článok je špeciálne venovaný pre nezávislých a inteligentných čitateľov a čitateľky, ktorí sa neboja pustiť do budovania vlastnej webovej stránky.

Sama pracujem vo webovom prostredí už viac ako desať rokov, avšak rozumiem, že nie vždy je potrebné objednať si webovú stránku od profesionálneho vývojára. Niekedy sa dá zaobísť s jednoduchou stránkou zloženou vlastnými silami. Napríklad, potrebujete rýchlo otestovať svoj nápad, alebo máte hobby, ktoré máte radi, avšak neprináša vám príjem, alebo ste si otvorili malú firmu a šetríte každý cent.  Tak či inak, niekedy jednoducho chce človek vyskúšať niečo nové a pohrať sa so všetkými tými blokmi, stránkami a šablónami.

V takom prípade je WordPress veľmi dobrá pomôcka: môžete si samostatne nastaviť v rámci svojich možností plnohodnotnú stránku, a v prípade potreby neskôr najmete vývojára, ktorý vám spracuje zložitejšie úlohy.

Avšak pokiaľ sa pustíte do vytvorenia stránky svojimi rukami, predsa len budete musieť niečo investovať. Pozrime sa na výdavky, ktoré vás čakajú pri spustení stránky na WordPress na príklade malého online obchodu.

1. Hosting

Tu je tradične možnosť voľby medzi vlastným hostingom (wordpress.org) a hostingom WordPress (wordpress.com).

V prvom prípade si stiahnete WordPress a nainštalujete si ho na server. V takom prípade sa budete musieť postarať vopred o nákup hostingových služieb.

V druhom prípade umiestnite svoju stránku na servere WordPress a spravujete ho vzdialene.

Verzia Wordpress.com s obmedzeným funkcionalitou je zadarmo, a s pribúdajúcimi funkciami rastie aj cena. Najdrahší tarif Business stojí 24.92 USD mesačne pri platbe za rok. Je potrebné poznamenať, že online obchod otvorený na bezplatnom WordPress hostingu sa vám nepodarí. Pre e-komerciu sa navrhuje tarif Business v spolupráci s hostingovou spoločnosťou Pressable. To znamená, že tento tarif sa málo odlišuje od bežného hostingu, ktorý môžete nájsť aj lacnejšie.

Preto sa budeme sústrediť na verziu Wordpress.org a bežný hosting.

Tu sa cena líši v závislosti od množstva služieb a geografie.

Najjednoduchší hosting sa dá získať už za 4-6 euro mesačne, avšak zložitejší môže stáť 10-30 euro mesačne. Buďte pozorní, pretože mnohí poskytovatelia služieb uvádzajú ceny pri predplatnom za rok vopred. Pri mesačnej platbe môže byť cena výrazne vyššia.

Pokiaľ sa zameriavate na miestny trh, tak potom je rozumné hľadať ponuky miestnych poskytovateľov hostingu. Pre medzinárodné projekty sú obľúbené taký poskytovatelia ako SiteGround, TMD Hosting, A2 Hosting a ďalšie. Majú svoje datové centrá v rôznych častiach sveta. Medzi nováčikmi obľúbený hosting BlueHost zaostáva za konkurenciou kvalitou poskytovaných služieb.

2. SSL Certifikát

Protokol SSL poskytuje bezpečné spojenie medzu používateľom a serverom, čo znamená,  že údaje sú bezpečne prenáśané.

Jednoduchými slovami, certifikát je potrebný, aby vaša stránka pracovala s https://.

Pre online obchod je certifikát SSL nevyhnutnosťou, pretože zaručuje bezpečné transakcie. Mnoho platobných systémov jednoducho nebude na vašej stránke fungovať bez SSL prepojenia.

Certifikát sa kupuje u poskytovateľa hostingu a môže stáť okolo 2 až 5 eur mesačne, a teraz je stále častejšie zahrnutý do ceny hostingu.

3. Doména

Pokiaľ je prvá vec, ktorá vás napadla GoDaddy, tak sa zastavte!

To je zlý nápad. Stačí si prečítať recenzie o službách GoDaddy a o tom, na aký problém sa môže zmeniť práca s nimi pri spravovaní vašej domény.
Doménu si môžete zaregistrovať aj cez službu ako Hover.com.

Veľmi pohodlné a dobré je nakupovať domény .eu a .com cez našu slovenskú službu Websupport.sk. Tu stoja domény .eu len okolo 9.95 eur ročne, a ešte sme nikdy nemali problém so spravovaním.

Pokiaľ poskytovateľ hostingu poskytuje aj služby registrácie domén, jedná sa tiež o vhodnú možnosť.

4. Téma (šablóny)

Samozrejme si môžete vybrať jednu z tém, ktoré sú zadarmo. Avšak za 30 – 70 euro si môžete kúpiť licenciu na prémium tému, čo vám dá právo s čistým svedomím a s najlepšími výsledkami zadávať otázky technologickej podpore témy, dostávať aktualizácie a hlavne – mať skvelý nástroj.

Medzi platnými šablónami je najľahšie nájsť tú, ktorá maximálne vyhovuje vašim špecifickým potrebám.

Ďalším plusom platnej témy je, že na svete bude menej stránok podobných vašej.

Pokiaľ robíte online obchod, hľadajte šablóny, ktoré sú upravené pre Woocommerce.

5. Pluginy

Existuje veľké množstvo pluginov, ktoré sú pre WordPress zadarmo, avšak v niektorých situáciach je nemožné zaobísť sa bez tých platných.

Napríklad akceptovanie platieb pomocou služby PayPal je zadarmo, avšak pokiaľ chcete prijímať platby prostredníctvom PayPal od tých zákazníkov, ktorí nemajú PayPal účet, tak je v ponuke platné riešenie PayPal Pro.

Platné doplnku sa môžu zísť na pripomenutie nákupu uloženom v nákupnom košíku (49 USD), pre hromadnú úpravu produktov (23 USD), pre  integrácie s vašim podnikovým softvérom a tak ďalej.

Nie je nevyhnutné kupovať platné pluginy, avšak prax ukazuje, že to býva potrebné, najmä pokiaľ ide o elektronický obchod.

Štandardná cena platného pluginu je od 12 do 70 euro, avšak ani ti nie je hranica. Mnohé pluginy vyžadujú každoročné obnovovanie licencie na získanie aktualizácii a technickej podpory.

6. Platobná brána

Pokiaľ budete akceptovať platby bankovými kartami, tak budete potrebovať pripojiť službu, ktorá zabezpečí spracovanie transakcii. Môže to byť služba, poskytovaná vašou bankou (v takom prípade zistite, či existuje hotový plugin pre integráciu tejto služby s WordPress / Woocommerce, inak sa zapotíte pri jeho pripojení), alebo špeciálna služba – Payment Gateway. Najobľúbenejšie globálne služby sú Stripe a 2Checkout. Na Slovensku sú obľúbené služby GoPay a TrustPay.

Ako vás už asi napadlo, táto služba nie je zadarmo. Jej cena bude závisieť od toho, v akej krajine sa nachádza váš obchod, karty akých krajín chcete prijímať a od objemov transakcií.

 

Tak s týmito nákladmi by ste mali počítať pri plánovaní vytvorenia stránke na WordPress. Samozrejme v porovnaní s profesionálnym vývojom stránky sa nejedná o veľké sumy, a okrem toho za hosting a doménu budete musieť platiť v každom prípade. Čo je najdôležitejšie, vy investujete nielen do stránky, ale aj do svojich znalostí a skúseností. A tu sú všetky investície oprávnené.

 

Alina Petropavlovska

Chcete si objednať modernú stránku s profesionálnym nastavením SEO?
Máme viac ako 12 rokov skúseností vo web odvetví.
Kontaktujte nás!
[email protected]